top of page
Igra tišine
Krug igre tišine - Ima za cilj koncetraciju, stvaranje unutrašnjeg mira, razvijanje pažnje, strpljenja, kordinacije i elegancije pokreta. Možete ju provoditi svaki dan ili po potrebi kada djeci padne koncentracija, kada su pretjerano fizički aktivni ili pretjerano bučni. Igra tišine traje 3 - 5 minuta.
Tišina je jedno od temeljnih obilježja Montessori vrtića. Tišina je „...trenutni zastoj koji zahtijeva ulaganje truda, snagu volje, koji izolira i odvaja dušu od svakodnevnih zvukova života i vanjskih glasova“. (Montessori, 2006: 155) Tišina se može postići ukoliko ju djeca žele i trebaju. Iz ove ideje je proizašla i igra tišine. Za ostvarivanje tišine ne smije biti kretanja. Ima različitih stupnjeva tišine, od tihe aktivnosti do potpune tišine. Atmosfera tihe aktivnosti razvija osjećaj kolegijalnosti, uzajamne pomoći te interes starije djece da promatraju napredak mlađih prijatelja. (Montessori, 1987: 59)
KAKO IGRATI IGRU TIŠINE?
Ovaj tekst namijenjen je početnicima koji bi voljeli provoditi igru tišine u svojoj skupini, zato ću vam što jednostavnije opisati tijek igre.
Djecu pozovite da sjednu u krug. Krug napravite od stolica. Trogodišnjacima smo u početku pomagali, ali kroz tjedan - dva savladali su pravila te sami složili krug od stolica, a igra tišine iz dana u dan je bila sve ugodnija te postala onakva kako joj ime kaže. Djeca ju vole igrati te potiču jedni druge na poštivanje pravila.
Za prvi susret s igrom tišine možete zamoliti djecu da budu tiho i osluškuju sve zvukove koje čuju. Osluškuju zvukove izvana i iznutra. Nakon nekog vremena, upitajte ih koje zvukove su čuli. Ovo je dobra vježba i za razvoj jezičnih sposobnosti – mogućnost pažljivog slušanja, a potom odgovaranja.
U pravilu se koristi okrugli tepih na kojem stoji igra (možete ga napraviti od filca te s jedne strane stavite vruceg ljepila kako bi se manje klizalo), pali se svijećica te u pozadini možete pustiti instrumentalnu glazbu. Iako u početku mi smo krenuli bez tepiha i svjećice, te smo dodavali tepih kako su savladali pravila i postali pažljviji koncetriraniji na izvedbu zadatka.
Izaberite igru koju ćete igrati, ovdje možete pogledati ideje za Montessori igre koje možete koristiti u igri tišine.
Igru izvodimo u sklopu jutarnjeg čarobnog kruga. Nakon pozdrava kažemo da je sljedeća igra tišine u kojoj moramo biti što tiši dok ju igramo, a igra će započeti kad krene glazba.
Djeca sjede s rukama na koljenima okrenutim dlanovima prema gore. Vi krenite prvi te im pokažite što uraditi. Ako je zadatak npr. prenijeti kesten iz jedne posudu pokažite im primjerom, stanite tako da vas sva djeca vide te laganim pokretima prenesite kesten , cilj je je da te da shvate zadatak iz vašeg primjera. Dodirom ruku izaberite dijete koje će krenuti prvo, kada završi zadatak dijete odlazi do sljedećeg djeteta koje samo izabire te svojim rukama prijeđe preko njegovih i ode na svoje mjesto i prekriži ruke u znak da je ono bilo i da je gotovo za zadatkom. I tako dok sva djeca ne dođu na red.
Na kraju igre razgovarajte s njima postavljajući im pitanja : Da li je igra tišine uspjela? Zašto misle da je ili nije? Što bi mogli napraviti da igra uspije?!
Zašto je ovo bitno; kao što ste im primjerom pokazali što treba uraditi isto tako im nećete reći da nešto ne treba uraditi ili da je krivo, cilj je da djeca samoinicijativno dolaze do zaključka o tijeku igre. Ako je netko npr. prenio dva kestena netko će reći kako je npr. Fran prenio dva kestena, a trebao je jedan . To "tužakanje" prekinite tako da obijasnite djeci kako je on tako shvatio zadatak, s vremenom ćete primijeniti da i oni koji vole napraviti zadatak drugačije od prikazanog počinju pratiti , jer će sami doći do tog zaključka. Zato djecu ne prekidajte , ne požurujte i ne ispravljajte dok izvode igru. također za početak birajte jednostavnije igre.
U našem videu možete vidjeti kako izgleda igra tišine sa trogodišnjacima! Na slikama možete vidjeti nekoliko prigodih ideja !
POGLEDAJTE VIDEO
Memory jesenski plodovi
U košarici se nalaze jesenski plodovi, motivi te je zadatak složiti jesensko stablo !
(ovo je radila starija skupina)
bottom of page